Chłodnica powietrza - ONDA

Przegląd chłodnic powietrza

Wymienniki ciepła, to grupa urządzeń niezbędna w każdej instalacji chłodniczej. Różnią się one budową, przeznaczeniem, oraz medium chłodzonym i chłodzącym. W niniejszym artykule zostaną opisane chłodnice powietrza firmy Onda, jedne z wielu rodzajów wymienników produkowanych przez tą firmę.

Chłodnice, jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj wymienników służących do chłodzenia medium.

W przypadku chłodnic opisanych w tym artykule, medium tym jest powietrze. Aby nastąpiło obniżenie temperatury, w urządzeniu musi przepływać inny płyn, który będzie w stanie odebrać ciepło od chłodzonego powietrza. Tym płynem może być zarówno parujący czynnik chłodniczy, ale także np. roztwór glikolu, woda lub inna odpowiednio schłodzona substancja. W chłodnicach firmy Onda stosowane są czynniki chłodnicze w układach bezpośrednich lub począwszy od roztworów glikolowych, poprzez wodę, oleje, substancje chłodzące tj. Hycool, Freezium czy inne chłodziwa specjalne w układach pośrednich. Zakres pracy urządzeń pozwala na pracę zarówno w temperaturach plusowych jak i przy bezpośrednim odparowaniu czynnika w temperaturze poniżej -30°C.

Freonowa chłodnica powietrza


Zdjęcie 1. Freonowa chłodnica powietrza.

Chłodnice powietrza to nic innego jak bloki lamelowe, czyli w przypadku firmy Onda, rurki miedziane o średnicy od 12 mm do 16 mm połączone z aluminiowymi blaszkami - lamelami, których celem jest zwiększenie powierzchni wymiany ciepła. Całość zamknięta jest w obudowie i wspomagana przez wentylatory wymuszające przepływ powietrza. Sam rozstaw lamel może być odpowiednio dobrany do środowiska w jakim ma pracować chłodnica. Tak więc rozstaw 4 mm lub 6 mm najczęściej stosowany jest w komorach chłodniczych, natomiast w pomieszczeniach, w których panuje ujemna temperatura najlepiej dobierać chłodnice z rozstawem 8 mm, 10 mm lub na specjalne zamówienie 12mm. Dzięki temu wilgoć wykraplająca się z powietrza i następnie zamarzająca na urządzeniu nie będzie tak szybko blokować przepływu powietrza. Lamele, na życzenie mogą zostać wstępnie pomalowane farbą proszkową lub metodą kataforetyczną, aby lepiej sprostać trudnym warunkom otoczenia. Natomiast, jeśli chodzi o samo odmrażanie chłodnic, Onda proponuje kilka rozwiązań, np. tak zwane odszranianie gorącymi gazami, polega ono na kierowaniu gorącego freonu ze sprężarki, wprost na chłodnicę, wadą tego rozwiązania jest konieczność rozbudowy instalacji i potrzeba zastosowania niektórych elementów automatyki mogących pracować z dwukierunkowym przepływem. Inną, popularną opcją jest odszranianie elektryczne, polega na umieszczeniu grzałki wewnątrz chłodnicy, następnie w trypie odszraniania sterownik uruchamia grzałkę, która ogrzewa blok lamelowy i roztapia znajdujący się na nim lód. Główną zaletą tej metody jest prostota i automatyzacja działania, wadą – dodatkowy pobór energii elektrycznej przez grzałkę. Oprócz opisanej powyżej metody, Onda jest w stanie dodatkowo wyposażyć chłodnicę w grzałki na wentylatorach. W glikolowych chłodnicach powietrza można również zastosować odszranianie ciepłym medium, jeśli przez chłodnicę w normalnych warunkach pracy przepływa roztwór glikolu np. o temperaturze -5°C, to odszranianie może być zrealizowane poprzez odcięcie dopływu zimnego medium i przepuszczeniu przez urządzenie ciepłego glikolu lub nawet wody przy odpowiednich warunkach.

 

Glikolowa chłodnica kubikowa z 3 wentylatorami

Zdjęcie 2. Glikolowa chłodnica kubikowa z 3 wentylatorami.

Kolejnym istotnym elementem chłodnicy powietrza są wentylatory wspomagające wymianę ciepła i przepływ powietrza. W zależności od urządzenia są to wentylatory o średnicy od 300 mm do 800 mm. Ilość i średnica wentylatorów uzależniona jest od wielkości i wydajności urządzenia (max. 5 wentylatorów). Silniki wentylatorów są dostarczane przez najlepszych europejskich producentów, nie ma więc obaw, że w środku zamontowano urządzenia dalekowschodniej produkcji, które po krótkim czasie ulegną awarii. Silniki w mniejszych wentylatorach zasilane są napięciem jednofazowym 230V, natomiast w większych urządzeniach 3-fazowym 400V, dodatkowo posiadają one stopnie ochrony do IP55, oraz wyposażone są w zabezpieczenia termiczne. Mogą być one podłączone zarówno w wersjach trójkąt jak również gwiazda, a dla wymagających klientów oferowane są silniki energooszczędne.

Chłodnica odśrodkowa

 

Zdjecie 3. Chłodnica odśrodkowa.

Produkowane przez firmę Onda chłodnice, to nie tylko zwykłe i najpopularniejsze chłodnice kubikowe. W przypadku zastosowań, gdzie jest mała przestrzeń lub powietrze musi być odpowiednio rozprowadzane, można zastosować chłodnice podsufitowe. Ciepłe powietrze zasysane jest przez wentylatory umieszczone na środku urządzenia, a już schłodzone, wyrzucane jest po bokach chłodnicy. Innym modelem jest chłodnica odśrodkowa. Takie urządzenia stosowane są głównie w tunelach, oraz w miejscach gdzie potrzebny jest precyzyjny nawiew w konkretne miejsce. Również w tunelach mroźniczych stosowane są chłodnice szokowe. Duża wydajność wentylatorów w tych chłodnicach ma na celu szybkie schłodzenie powietrza w pomieszczeniu, oraz obniżenie temperatury przechowywanych w nim produktów.


Chłodnica podsufitowa

Zdjęcie 4. Chłodnica podsufitowa.

Dla bardziej wymagających użytkowników, chłodnice mogą zostać wyposażone w szereg opcji dodatkowych. Jako standard, każdy wymiennik jest pomalowany białą farbą proszkową, zapewniającą odporność, oraz estetyczny wygląd, w standardowym wyposażeniu zamontowana jest również taca ociekowa, jako opcję dodatkową, chłodnicę można wyposażyć w izolację. Urządzenia są dostarczane z mocowaniami ze stali nierdzewnej, do podwieszania pod sufitem, więc przy zamówieniu chłodnicy z opcją okablowania i skrzynki elektrycznej, urządzenie jest gotowe do uruchomienia, praktycznie w chwilę po dostarczeniu. Ciekawą opcją dla chłodni o większych wymiarach mogą być rękawy wyrzutu powietrza, dostarczane do chłodnic. Dzięki temu, chłodne powietrze nie będzie krążyć w jednym miejscu, w pobliżu chłodnicy, tylko dostarczane będzie na drugi koniec składu, wracając do chłodnicy, będzie opływało produkty obniżając ich temperaturę. Poza opcjami wymienionymi w katalogach, producent jest w stanie wykonać urządzenia pod konkretne zamówienie klienta. Nawet jeśli , byłaby to tylko zmiana długości średnicy przyłączy, czy wykonanie całych chłodnic ze stali nierdzewnej pod agresywne środowiska.

Aby ułatwić Klientom dobór chłodnic, firma Onda udostępnia program doborowy, który w łatwy i przejrzysty sposób pozwoli dobrać odpowiednie urządzenie wraz z rożnymi opcjami. Istnieje także możliwość wydrukowania karty katalogowej z rysunkiem, oraz najistotniejszymi parametrami. Program wystarczy pobrać ze strony internetowej producenta i aktywować. Oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane, a w przygotowaniu znajduje się nowa wersja, która zawierać będzie wiele nowych opcji, a także możliwość doboru wszystkich urządzeń Onda, zarówno chłodnic powietrza, a także skraplaczy, drycoolerów, wymienników płytowych i płaszczowo-rurowych. Więcej o produktach Onda znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.lns.com.pl

Autor: Piotr Żółtaszek
Specjalista ds.Techniczno-Handlowych, LNS Sp. z o.o.

Artykuł publikowany w Magazynie Chłodnictwo&Klimatyzacja 11/2014 oraz na portalu www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl